adaptogeny,Biohacking,Ciekawostka,dieta,doping,długowieczność

Traganek – adaptogen o cudownych właściwościach

Traganek błoniasty (Astragalus membranaceus) jest rośliną naturalnie występującą w Chinach, Mongolii i Syberii. W Chinach znany jest pod rodowitą nazwą huang qi – co oznacza żółty lider. Zaliczany jest do 50 najważniejszych, podstawowych roślin leczniczych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Od wieków jest rekomendowany przy ogólnym osłabieniu, ponieważ wpływa na zwiększenie ogólnej witalności [1]. Wyciąg z korzenia tej rośliny zawiera ponad 230 substancji aktywnych, w tym ponad 160 saponin trójterpenowych, ponad 60 flawonoidów oraz 14 polisacharydów [1].

W dostępnej literaturze można znaleźć opracowania dotyczące właściwości ww. rośliny m.in.:

 • wpływa na aktywność adaptogenną;
 • poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne;
 • działa tonizującą i stymulująco;
 • chroni komórki przed wpływem stresu oksydacyjnego;
 • zmniejsza produkcje wolnych rodników;
 • spowalnia procesy starzenia;
 • pomaga w utrzymaniu sprawności i elastyczności stawów;
 • zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe;
 • łagodzi objawy menopauzy;
 • pomaga w naturalnej odnowie skóry;
 • pomaga w ochronie funkcji serca;
 • wspiera prawidłowe krążenie krwi;
 • pomaga w utrzymaniu normalnego ciśnienia krwi [2];
 • ma działanie antynowotworowe [3].

Wpływ na wydolność i regeneracje u sportowców

Bioaktywne związki występujące w tej roślinie przynoszące ogólne korzyści zdrowotne dla ciała i umysłu przekładają się również na poprawę efektywności treningów i szybszą regeneracji po treningu. W szczegółowych badaniach przeprowadzonych na myszach wykazano, że Astragalus membranaceus poprawia wydajność ćwiczeń i łagodzi zmęczenie wywołane wysiłkiem. Co więcej, wpłynął on na zmniejszenie poziomu mleczanu i amoniaku w surowicy oraz na zwiększanie ilości odkładanego glikogenu w wątrobie i mięśniach, tym samym wspierając wydajność wysiłkową u grupy badanych myszy [4]. W wyniku kolejnego badania również wykazano, że spożycie Astragalus membranaceus poprawia zdolności wytrzymałościowe, poprzez posiadanie zdolności opóźniania i obniżania wytwarzanego mleczanu we krwi oraz zapobiegania wzrostowi mocznika (BUN) w surowicy po wysiłku [5]. Ponadto  traganek ma skuteczne właściwości antyoksydacyjne, a przeciwutleniacze mogą również odgrywać rolę w zwiększaniu wytrzymałości.

Czy traganek  błoniasty jest bezpieczny?

National Center for Complementary and Integrative Health (NIH) – agencja rządowa Stanów Zjednoczonych, która bada komplementarne (leki stosowane wraz z lekami medycyny konwencjonalnej, ale same w sobie nie są uznawane za standardowe) i alternatywne leki – uznała preparaty z Astragalus membranaceus za bezpieczne. Jednak  traganek nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa przyjmowania tej rośliny w tych przypadkach. Ekstrakty z traganka mogą mieć wpływ na poziom cukru i ciśnienie krwi – osoby, które cierpią na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze powinny skonsultować przyjmowanie preparatu z lekarzem. Ekstrakt z traganka wykazuje interakcje z niektórymi lekami immunosupresyjnymi i obniża ich działanie. Również suplementowanie ekstraktów z traganka pomimo wykazanych prozdrowotnych właściwości podczas leczenia procesu nowotworowego, powinno być skonsultowane z lekarzem.

Dostępne produkty oraz cena

Najpowszechniejszą na rynku formą traganka są kapsułki, ale dostępna jest również forma sproszkowana, a także ekstrakt z korzenia. Należy pamiętać, aby kupować produkty od sprawdzonych sprzedawców, z jak najczystszym, prostym składem. Cena kapsułek waha się w granicach od 10 zł do 70 zł, cena  50-ciu gram ciętego lub mielonego traganka waha się  średnio w granicach  od 6-20 zł, natomiast cena  wyciągu  od 30 zł do 100 zł.

Źródła:

 1. Wikipedia
 2. EFSA Consolidated list of Article 13 health claims List of references received by EFSA, 2011.
 3. Auyeung K.K., Han Q.B., Ko J.K.: Astragalus membranaceus: A Review of its Protection Against Inflammation and Gastrointestinal Cancers. The American Journal of Chinese Medicine. 2016; 44: 1–22.
 4. https://www.mdpi.com/1420-3049/19/3/2793/htm
 5. https://academicjournals.org/article/article1380707874_Hao%20and%20Zhaobao.pdf

Mogą Ci się również spodobać...

1 komentarz

 1. Wiolka says:

  Super artykuł,bardzo mi sie podoba tematyka,zawsze czekam na kolejną dawkę wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *