Nowinki,Technologie

Przegląd nowinek w sporcie. Marzec 2019

Vector od Catapult Sports

Vector to urządzenie siódmej generacji do pomiarów parametrów sportowca. Pod względem konstrukcyjnym cechuję go ładny, elegancki wygląd, na przednim panelu diody LED wyświetlają kluczowe informacje. Firma na swojej stronie wymienia kilka powodów dla których ich rozwiązanie jest jednym z najbardziej zaawansowanych na rynku:

  1. Precyzja pomiarów – wykorzystuję GNSS (Global Navigation Satellite System) zwielokrotniający źródła informacji pozycyjnej, dostarczający dane korekcyjne oraz monitorujący jakość danych pozycyjnych.
  2.  Połączenie GNSS z LPS (Local positioning system) – w przypadku, gdy stadion całkowicie jest zasłonięty to urządzenie może zmienić globalny system pozycjonowania na lokalny. Jako, LPS używana jest technologia sprawdzona w innych urządzeniach tego producenta ClearSky.
  3. Jest to jedno z najmniejszych urządzeń tego typu na rynku.
  4. Bezprzewodowy transfer danych oraz wykonywanie obliczeń w czasie rzeczywistym – połączenie obliczeń wykonywanych na urządzeniu z techniką komunikacji bezprzewodowej UWB (Ultra WideBand), a ściśle mówiąc radiokomunikacji działającej na zasadzie wysyłania krótkich impulsów. Technologia najlepsze osiągi uzyskuję na krótkich dystansach rzędu 10 metrów, gdzie prędkość transmisji danych może osiągnąć poziom 2GB/s. Dodatkowo Vector umożliwia użycie Bluetooth do przesyłu danych na smartfony Apple.

Nike Adapt

W nowej ofercie firmy Nike znalazły się buty Adapt dopasowujące swój rozmiar do aktualnych potrzeb nóg sportowca. Pierwszy sport na którym firma się  skupiła to koszykówka. Buty zmieniają swój rozmiar w zależności od momentów w grze. Zmiany dokonywane są za pomocą małego silniczka umieszczonego w podeszwie, który ściąga lub rozluźnia sznurowadła. Dokładna opis można znaleźć na stronie Nike. Stopa może w trakcie gry powiększyć się nawet o połowę rozmiaru, dlatego dla bezpieczeństwa buty sportowe zazwyczaj kupuję się większe nawet o jeden rozmiar. Z tego powodu w początkowej fazie treningu but jest nieco za duży. Dzięki temu rozwiązaniu  komfort uprawiania sportu wzrośnie, a but przez cały czas trwania treningu lub zawodów będzie dopasowany do stopy. Kolekcja jeszcze nie trafiła do sprzedaży.

MorphWear

System składający się z dwóch sensorów Movesense montowanych na ramionach  i aplikacji mobilnej ma pozwolić pływakom trenować mądrzej. Śledzi on postępy w wydajności i wskazuję, jakie typy ćwiczeń i cykle treningowe najlepiej wpływają na daną osobę. Mierzy on liczbę ruchów pływackich, ich moc i jakość, poziom zmęczenia, obciążenie i zmiany w technice. Najważniejsze cechy to wodoszczelność do 30 metrów, zbieranie ponad 100 próbek na sekundę, zasilanie bateryjne, łączność Bluetooth, wbudowany akcelerometr i żyroskop.

Mobilne aplikacje dla piłkarzy

MyKicks to mobilna aplikacja na iOS (Apple) do śledzenia techniki strzałów piłkarskich. Aplikacja po nakręceniu kamerą telefonu strzałów piłkarza, mierzy jego szybkość i oblicza prawdopodobieństwo trafienia gola w przypadku, gdyby na bramce stał profesjonalny bramkarz. Obecnie trwają pracę, aby aplikację można było również uruchomić na Androidzie.

Kolejna aplikacja to DribbleUp działająca na urządzeniach Apple z iOS, jak również na Androidzie. Posiada funkcjonalność wirtualnego trenera . Przed możliwością zastosowania aplikacji trzeba wyposażyć się w specjalną piłkę, która jest dostępna na stronie producenta.

 

 

Mogą Ci się również spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.