Neurowearable
Tytułowe urządzenia to zakładane na ciało sensory wykorzystujące metody i techniki z neuronauki. Neuronauka to interdyscyplinarne podejście łączące wiedzę z medycyny, psychologii, biologii i informatyki. Urządzenia oprócz wykonywania różnych pomiarów dokonują również stymulacji. Na rynku istnieje już wiele produktów z tej kategorii, a jednym z nich są bransoletki TouchPoints for Calm . Bransoletki można wykorzystać o dowolnych porach dnia w celu zrelaksowania się lub 15 minut przed stresującą sytuacją na przykład przed publicznym wystąpieniem, prezentacją itp.. Ich zasada działania opiera się na metodzie BLAST (ang. Bilateral alternating stimulation in tactile) o której możecie przeczytać w źródle [1].
Czujnik tętna na ramię mioPod
Mio Labs znane z produkcji urządzeń do optycznego pomiaru tętna, ostatnio w swojej ofercie umieściło czujnik na ramię. Jest on wygodniejszy względem urządzeń zakładanych na klatkę piersiową oraz daje dokładniejsze wyniki niż opaski na nadgarstek. Swoją opaskę firma wyceniła na 99 dolarów.
Sensor dla bokserów
Corner Boxing Tracker to czujnik przeznaczony do pomiarów wydajności w boksie. Czujnik zakładany jest na nadgarstki sportowca i służy do pomiarów: liczby uderzeń, prędkości , siły uderzenia, kombinacji ciosów. Wszystkie statystyki wyświetlane są w aplikacji uruchamianej na urządzeniu z systemem iOS lub Android.
Pomiar siły wiatru
Większość urządzeń pomiarowych dla biegaczy nie uwzględnia oporów powietrza w swoich statystykach. Od niedawna firma Stryd postanowiła rozszerzyć w tym kierunku swoje sensory dedykowane dla biegaczy. Obecnie pozwalają one mierzyć przyspieszenie w kierunku 3 osi, energię, siłę, temperaturę, kadencję, długość kroku oraz inne charakterystyki o których możecie dowiedzieć się na stronie producenta. Odpowiedź na pytanie dlaczego pomiar siły wiatru jest istotny w planowaniu strategii treningu i startów znajdziecie w źródłach [2] i [3].
Źródła
- „The Therapeutic Effect of Bilateral Alternating Stimulation Tactile Form Technology on the Stress Response”, Amy Serin, Nathan S. Hageman, Emily Kade
- http://www.cft.edu.pl/edu/festiwal_nauki/2011/festiwal_krzysiek.pdf
- https://www.trainingpeaks.com/blog/running-with-power-what-it-can-tell-us-about-our-human-limits/?fbclid=IwAR0d_5SxLQ1XO83VCvkLQ3m2QSuzLmDnmiNJo0J8mdM8j29s-SfQsGuqVWw